2009. november 17., kedd

Törcsvár

TÖRCSVÁRI  KASTÉLY panoráma képek
link
A törcsvári kastély (románul Castelul din Bran), Erdélyben, Brassótól 30 kilométerre, a törcsvári szoros előtt álló, Törcsvár falu mellett helyezkedik el.

Drakula kastélya ismét a Habsburgoké

Fantázia és történelem különös elegye, hogy a Romániában Drakula kastélynak nevezett törcsvári kastély most ismét Habsburg kézre került.




A román kulturális miniszter ünnepélyes keretek között adta át Habsburg Lotharingiai Domokosnak a törcsvári kastélyt, amelyet Romániában turistacsalogatóként Drakula kastélynak neveznek.

A legendán túl azonban a valóságban sajnos csak nagyon kevés köze volt a kastélyhoz az egykori vámpírnak, kinek bódékban árult emléktárgyai ma is körülveszik a kastélyt. Bram Stoker regényének főhőséhez pedig semmi köze nincs, sem a szadista hajlamú Vlad Tepes havasalföldi vajdához, akit a román történelem igazságos és kegyetlen uralkodóként tart számon. Állítólag talán egy-két éjszakát tölthetett itt Brassó környéki portyái alkalmával, vagyis mielőtt Mátyás király Visegrádon börtönbe vetette volna.

a törcsvári kastély
a törcsvári kastély
A brassói szászok voltak azok, akik 1377-ben saját költségből való építési jogot szereztek Nagy Lajos magyar királytól a törcsvári kastély megépítéséhez. A várnagyokat is a magyar uralkodók nevezték ki. A stratégiai jelentőségű erődöt rövid ideig a havasalföldi Mircea vajda kapta ajándékba Zsigmond királytól, de volt a székely ispánságé és II. Rákóczi György tulajdonában is, valamint császári fennhatóság alatt, míg végül teljesen a brassóiaké lett és lassan elvesztette katonai jelentőségét.

A szász közösség 1916-ban Zita királynénak ajándékozta. Trianon után pedig a román Maria királynénak. Ő lakhatóvá tette, és nyári rezidenciaként használta is, majd lányára, Ileanára bízta, aki Habsburg Antal felesége lett. Az ő gyermekeik, vagyis a Bécsben élő Mária Magdolna és az amerikai építészként is ismert Domokos vette most át az 1948-ban államosított, és már 50 éve múzeumként működő romantikus várkastélyt.


A román visszaszolgáltatási törvény alapján a Habsburg kézre került állítólag 25-28 millió dollárt érő ingatlant három évig a román állam továbbra is múzeumként üzemeltetheti, utána pedig a Habsburg család dönthet rendeltetéséről. Ám egyelőre úgy látszik, hogy Domokos sem akarja elzárni a turisták elől. Azt viszont leszögezte, hogy a hamis Drakula mítosztól mentesíteni fogja az építészeti ritkaságot.

Habsburg Domokos egyébként még valamennyire beszél románul, gyermekkora egy részét Branon, azaz Törcsváron töltötte, a falu iskolájában még őrzik jeles bizonyítványát.
http://www.sulinet.hu/tart/fcikk/Kj/0/30783/1

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése